HAZA AUTÓVILÁG Komáromi autótesztelő: Nissan Qashqai 1.6 dCi 4×4 Tekna: Reszkethet a konkurencia!

Komáromi autótesztelő: Nissan Qashqai 1.6 dCi 4×4 Tekna: Reszkethet a konkurencia!

1895
hirdetés

02Az újkori autógyártás egyik sikertörténetéről készülünk értekezni, amely megteremtett egy új kategóriát. A Nissan Qashqai 2006-os bevezetése óta hívják ugyanis crossovereknek az ilyen típusú autókat – még akkor is, ha ez tulajdonképpen marketing-névtalálmány a klassszikus SUV-családon belül. Mindegy, van ilyen, és első képviselője tényleg hatalmas sikert aratott. Olyannyira, hogy szinte példátlan dolgot produkált: eladásai az első generáció kifutásához közeledve nem csökkentek, hanem növekedtek! Most pedig itt a második nemzedék, amely természetesen szebb, jobb és műszakilag fejlettebb az elsőnél. Magyarán: minden előfeltétele megvan, hogy tovább vigye a sikersztorit. A 130 lovas dízelmotorral, összkerékhajtással és rengeteg egyéb jóval felszerelt Tekna csúcsverziót teszteltük.

Alaktan

Ez igen, ez aztán frissítés a javából! Új, sokkal dinamikusabb maszk, teljesen más, pengésebb vonalvezetésű oldalablakok, majd’ másfélszer hosszabb hátsó lámpák – itt az elődből nem maradt jóformán semmi. Ez már a crossoverek/szabadidősök MAI formavilága, azok közül is a legeltaláltabbak egyike. Az új méretarányok (hosszúság: +4,7, szélesség: +2, magasság: -1,5 cm) is csak jót tettek az autónak. Mindent egybevetve sokkal merészebb, vagányabb, látványosabb lett a leírhatatlan, ám sokkal könnyebben kimondható „kaskai”; még ebben a bronznak nevezett, valójában öreguras tejeskávé-színben is óriásit üt. Melegen ajánlom viszont, hogy minimum az interneten nézzék meg, hogy fest gyöngyházfehérben, tintakékben vagy szaténezüstben; garantálom, hogy elalélnak a gyönyörűségtől. Egy szó mint száz: már pusztán a vizuális benyomás alapján van mitől rettegnie a konkurenciának…

Belvilág

Legalább annyira látványos a megújulás, mint kívülről. A korábbi, szigorúan vízszintes/függőleges tagolású, bumfordi panelt hosszú, ívelt, harmonikus formák váltották fel, két karcsú középső szellőzőnyílással, a korábbinál jóval nagyobb (öthüvelykes), „szélesvásznú” színes kijelzővel, esztétikusabb klímapulttal. A volán küllői is sokkal áramvonalasabbak, magyarán már nem egy út menti fakeresztre emlékeztetnek. A rátelepített gombok (tempomat, rádió, az autó rendszerei) ugyanazok, de megjelenítésük sokat javult. Arról nem is beszélve, hogy olyan újdonságok is vannak közöttük, mint a 4×2/4×4-es meghajtás aránya, a fogyasztási diagram, a start/stop rendszerrel megspórolt széndioxid-kibocsátás kimutatása, a sávelhagyások számából eredeztetett kávészünet-ajánlás vagy a fontosabb közlekedési táblák kivetítése. A Nissan-specialitásnak számító körkörös kamerarendszer is maradt, sőt ezen a szinten standard: tolatáskor, vagy álló helyzetben a CAMERA gomb megnyomását követően 360 fokos szögben látjuk a központi képernyőn az autó körüli történéseket. Kevésbé attraktív, de hasznos újdonság a nagyobb kesztyűtartó, vagy a hagyományos kézifékkar elektromos pöcökkel való felváltásából eredő középső könyöklő, hatliteres üreggel a hasában. Maga az utastér is tágasabb lett; erre fordították a 16 mm-rel megnövelt tengelytáv nagyobbik részét. A koffer pedig annyival lett elmésebb, hogy fenékpolcát középen kettévágták; így egyrészt két különböző szint alakítható ki, másrészt a csomagok rögzítése is egyszerűbb. Ha mindkét darabnál a felső szintet használjuk, bővítés után sík padlót kapunk. Végezetül egy-két, eddig nem említett holmi a csúcsmodell szereltségéből: kétzónás légkondi, kétfunkciós tempomat, fűthető elülső ülések, 6 hangszórós, digitális bemenetű rádió, navigációs rendszer, UV szűrős (nyithatatlan) üvegtető.

Országúton, terepen

Szögezzük le, hogy az autó használatakor jobb, ha az elsőnél maradunk, mert az új Qashqait sem sziklamászásra építették. Olyannyira nem, hogy az összkerékhajtás is csupán a tesztelt 130 lovas, kézi váltós dízelverzió kiváltsága. Az elektronikusan vezérelt 4×4-es technika az X-Trailtől származik, de az ottani rendszer üzemmódválasztó tárcsája eltűnt a kardánbokszról; helyette ugyanerre a célra szolgáló kis nyomógombot találunk a műszerfal bal alsó sarkában, a vakkapcsolók között. Ott választhatunk tehát a fronthajtás, az automata összkerékhajtás és az állandóra zárt 4×4 meghajtás között. Ez a technika feljogosítja ugyan az autót némi dagonyázásra vagy a vadászterület körbejárására, de komoly terepmutatványokra semmiképpen. Ehhez nem elegendőek sem a szerény terepszögek (a gyártó szemérmesen inkább meg sem adja őket), sem a 18 centiméteres hasmagasság, sem a személyautós alvázvédelem. Országúton viszont kimondottan jól jön a feszes rugózás, és a kimondottan ehhez a modellhez járó többlengőkaros hátsó futómű. Ezeknek köszönhetően sztrádán és kanyargós úton is bátor tempóban kergethetjük az autót – terepen pedig maradjunk a dagonyáknál, a sóderágyaknál és a határutaknál…

 

Vas Gyula
(A szerző felvételei)

 

ADATLAP
Hengerűrtartalom:         1598 cm3
Teljesítmény: 96 kW (130 LE)/4000min-1
Nyomaték: 320 Nm/1750min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 190 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,9 s
Hasmagasság: 180 mm
Csomagtér (pótkerékkel): 401l
Gyári átlagfogyasztás: l/100 km
Tesztfogyasztás: 4,9 l/100 km
CO2-kibocsátás: 129 g/km
Ár: 29 450 euró

Az alapmodell ára: 17 990 euró

[nggallery id=21]

hirdetés