HAZA RÉGIÓ Műtárgymesékkel búcsúztak a Klapka György Múzeumtól

Műtárgymesékkel búcsúztak a Klapka György Múzeumtól

464
hirdetés

Huszonhat év után, a Klapka György Múzeum munkatársai és a látogatók programokkal, előadásokkal búcsúztak a kiállítástól és a Kelemen László főépülettől október 15-én szombaton. Az intézmény dolgozói kedvenc műtárgyaik történetét is megosztották a résztvevőkkel.

1996-ban, a Komáromi Napok rendezvénysorozat alatt nyílt meg a múzeum Kelemen László utcai főépülete – idézte fel Számadó Emese múzeumigazgató. Azért kapták meg ezt az épületet annak idején, mert a szőnyi Vásártéren 1992 óta folyó ásatásokon olyan fantasztikus falfestmények és egyéb tárgyi leletek kerültek elő, amelyek megérdemeltek egy nagy, állandó kiállítást. Később időszaki kiállításokat is indítottak, ahol főként Komáromhoz kötődő képzőművészek tárlatai nyíltak meg, valamint helytörténeti anyagokat is bemutattak. Hangsúlyozta, a múzeum kollektívája kiváló kollégákkal bővült az évek során.

A múzeum munkatársai izgalmas előadásokkal, műtárgymesékkel készültek az alkalomra.

Számadó Emese kedvencei a szarkofágok, amelyeket 1998-ban tártak fel dr. Borhy Lászlóval, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektorával közösen, de a Vásártér környékén talált falfestmények is közel állnak a szívéhez.

Dr. Gátfalvi-Delbó Gabriella egy tetőfedő tégláról beszélt, amelyet 2015-ben talált és amely a nagy római költőt, Ovidiust ábrázolja. Ez az egyetlen olyan ábrázolás a világon az ókorból, amelyen a költő látható.

Réső György borotvákat mutatott, és a római kori borotválkozási szokásokba engedett betekintést. Azt is elárulta, a rómaiak körében Publius Cornelius Scipio Africanus terjesztette el a rendszeres borotválkozás szokását.

Pokornyi Gábor törvénytábla-töredékekről beszélt, Molnár Dorina pedig fibulákról, amelyek díszes ruhakapcsolók. Ábrahám Tamás a 19. század végén működő szőnyi csonthamisítók történetét idézte fel, a valódi leletnek látszó tárgyakból még a londoni British Múzeumba is került, igaz, már az intézmény raktárában van az ügyes hamisítvány. Ölveczky Balázs dobókockákat választott, amelyek közül az egyik egy cinkelt kocka volt.

A múzeum munkatársai október 17-től megkezdik a műtárgyak összecsomagolását és átszállításukat. A költözés során a kisebb tárgyakat az intézmény dolgozói csomagolják össze, illetve szállítják el a múzeumi autóval. A falfestményeket restaurátorok készítik el az indulásra, a szarkofágokat egy külön cég viszi át a Brigetio Öröksége Látogatóközpontba.

komarom.hu

hirdetés
Previous articleA múlt héten 16 371 ember érkezett Ukrajnából Szlovákiába
Next articleÉrsekújvár: Takarékoskodik a város a közvilágítással és a fűtéssel