HAZA BELFÖLD Megyei választások Szlovákiában: az MKP és a Most-Híd párharcában Berényi József és...

Megyei választások Szlovákiában: az MKP és a Most-Híd párharcában Berényi József és pártja győzött

777
hirdetés

Országos átlagban a Robert Fico vezette kormánypárt az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) tarolt a szombaton tartott negyedik szlovákiai megyei választásokon, a magyar választók voksaiért folytatott, a Magyar Közösség Pártja (MKP) és a Most-Híd szlovák-magyar párt közötti párharcból pedig Berényi József pártja, az MKP került ki győztesen.

    A megyei választásokon 8 szlovákiai megye 65 megyefőnök jelöltjére és közel kétezerhatszáz megyei képviselőjelöltjére voksolhattak a választók. A szombati voksoláson dőlt el a leendő megyei képviselők névsora, valamint három szlovákiai megyében, a trencséni, a zsolnai és az eperjesi megyékben már az első fordulóban sikerült megyefőnököt választani.
    A megyei választásokon országos átlagban a Smer-SD bizonyult a legeredményesebbnek, az általuk indított vagy az ő támogatásukkal indult megyefőnök-jelöltek 8 szlovákiai megye közül hétben az első helyre kerültek és ők juttatták a legtöbb képviselőt a megyei képviseletekbe is.
    A felvidéki magyar választók voksaiért folytatott, a Magyar Közösség Pártja (MKP) és a Most-Híd közötti párharc győztese az abszolút számokat nézve az MKP lett. A felvidéki magyar pártnak a listájukon vagy támogatásukkal indult jelöltek közül 39 magyar megyei képviselőt sikerült a megyei testületekbe juttatnia. Közülük 34-en az MKP saját listáján indultak, egy függetlenként az MKP támogatásával, négyen pedig a pozsonyi megyében alkotott széleskörű jobboldali koalíciós listán. Az MKP számára, amely a 2009-es megyei választásokon 40 megyei képviselői mandátumot szerzett, de az elmúlt években néhány mandátumot elvesztett, ez azt jelenti, hogy a megyei képviselőtestületekben hárommal több képviselője lesz, mint közvetlenül a választások előtt.
    Bugár Béla szlovák-magyar pártjának, a Most-Híd-nak a párt sajtóosztálya szerint, 17 megyei képviselőt sikerült bejuttatnia a megyei képviseletekbe. Közülük négyen a párt saját listáján, 13-an pedig különböző koalíciós listákon a Most-Híd jelöltjeként kerültek be a megyei képviseletekbe. A Most-Híd a 2009-es megyei választásokon 2 képviselőt szerzett, a szombati voksolás előtt pedig 4 képviselőjük volt.
    A szlovákiai megyei választásokon két magyar megyefőnök-jelölt is indult, Berényi József, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke, és Nagy József, a Most-Híd képviselője személyében. Mindketten a nagyszombati megyében pályáztak, ahol Tibor Mikus, a jelenlegi megyefőnök kapta a legtöbb voksot. A magyar jelöltek versenyéből Berényi József került ki győztesen, aki második legtöbb szavazattal bekerült a megyefőnök választás november 23-án sorra kerülő második körébe. Nagy József a negyedik helyen végzett.
    Berényi József az MTI-nek nyilatkozva győzelemnek és óriási sikernek értékelte az MKP által elért eredményt. „Az eredmény súlyát tovább növeli, hogy azt parlamenten kívüli pártként értük el” – mondta, megköszönve a választók bizalmát. Hozzátette: kéri a párt választóit, hogy a megyefőnök választás két hét múlva sorra kerülő második fordulójában is támogassák.
    Nagy József, a Most-Híd megyefőnök-jelöltje a választás eredményeivel kapcsolatban azt mondta: nagyon szoros eredményt hozott a voksolás, és a megyefőnök választás második fordulójában pártja támogatni kívánja a továbbjutott magyar jelöltet, Berényi Józsefet.
    A megyei választásokon a várakozások szerint alacsony volt a részvételi arány, a hivatalos végeredmények szerint országos átlagban 20,1 százalékot tett ki. A legnagyobb arányban a besztercebányai (a választásra jogosultak 24,59 százaléka) és az eperjesi (a választásra jogosultak 22,13 százaléka) megyében mentek el szavazni, a legalacsonyabb pedig a trencséni (17,37 százalékos részvételi arány) illetve a nagyszombati (17,46 százalékos részvételi arány) megyében volt a részvételi arány.

MTI

hirdetés
Previous articleHogyan szerepeltek a komáromi járás jelöltjei a megyei választásokon (részletes)
Next articleMegyei választások Szlovákiában – Elemző: bejött a papírforma