HAZA AUTÓVILÁG Suzuki Vitara S: Egy kis erőinjekció

Suzuki Vitara S: Egy kis erőinjekció

1241
hirdetés

01Már szűk egy év távlatából elmondhatjuk: a reinkarnált Vitara óriásit robbantott. Idehaza mindenképpen, ahol a februári eladási listán a 4. helyen találjuk, közvetlenül az örök vezető Škodák mögött. Történt pedig mindez annak ellenére – vagy éppen azért? –, hogy klasszikus, létravázas-felezős offroadból szabadidős crossoverré minősítették át… Az autó egyik civil változatát már teszteltük, most a feltupírozott verzió került sorra – merthogy ilyen is van belőle. „S” betűje a Sport rövidítése, és kívül/belül/technikában kicsit más. Lássuk, hogy miben.

Alaktan

Nos, kívülről abban, hogy a hűtőrács vízszintes lamelláit itt álló tájolásúakra cserélték; míg az előzőkkel elegánsabb a maszk, ezekkel vitathatatlanul sportosabb. Hátterüket méhsejt-mintázatű fekete plasztikbetét adja, a hűtőlevegő csak két emelettel lejjebb, a rendszámtábla alatti rácson lép a motortérbe. Az A-oszlopok tövében itt is megtalálhatók a régi Vitarák vizuális hagyatékának számító műkopoltyúk. A sportverzió 17 colos fekete alufelniken és 215/55-ös gumikon áll, a többi pedig nagyjából maradt. Például az effektív horpaszokba épített, szintén csaknem függőleges nappali LED-csíkok, a felár nélkül járó kétszínű fényezés, amely tesztautónkon szürke karosszéria és fekete tető kombinációja volt. Na és természetesen a klasszikus bakancsos alapforma…

Belvilág

Az első blikkre is jól látható különbségeket itt az analóg óra és a légbeömlők vörös keretei, a volán és az ülések ugyancsak vörös varratai adják. Aztán sorra felfedezzük a volán mutatósabb dekórbetéteit, a sportos fémpedálokat és a fotelek bőr-Alcantara huzatait is. Mindez összességében látványnak tényleg attraktív; kár, hogy az anyagminőség lerontja. A Sport verzióban ugyanis éppen olyan kopogósak, olcsó benyomást keltőek a műanyagot, mint a mezei változatokban. A hátsó ajtókra pedig egy nyúlfarknyi textil sem jutott… A szereltségben szintén váltogatják egymást az okos és picit gagyi megoldások. Okos és logikusan kezelhető a héthüvelykes színes központi érintőképernyő, standard tolatókamerával és navigációval, továbbá a sebességhatárolós, követésitávolság-beállítós, önfékezős tempomat; ugyanakkor butácska és idejétmúlt a műszerfalból kiálló félméteres rúd, amellyel a fedélzeti számítógép adatait pörgetjük. Egyéb komfort és helykínálat szempontjából viszont az új Vitara kategóriájának egyik legjobbja: elöl-hátul nagyok, jól formázottak és kényelmesek az ülések, bár a hátul ülők számára bizonyos utasméret-kombinációk esetében gondok akadhatnak a lábtérrel. A csomagtér azonban kategóriabajnok a maga 375 literes alapjával  (Mazda CX-3: 350 l, Opel Mokka: 362 l). Masszív fenéklapjának ráadásul van egy 14 cm-rel megemelt felső szintje is, amikor a hátsó üléstámlák ledöntése után végig sima padlót kapunk. Apró ráadásként még annyit: kompakt autóban ritkaság, hogy összesen 4 darab másfél literes pillepalackot tudjunk tárolni az ajtózsebekben…

Országúton, terepen

A Sport verzió azonban elsősorban az új, Boosterjet nevet viselő 1,4-es benzines turbómotorral szolgált rá a nevére. Hogy szubjektíve 20 lónál is erősebbnek érezzük az 1,6-os szívómotornál, annak oka a rugalmassága. Másfél ezer fordulaton már hozza a csúcsnyomatékot, meg is tartja 4000-ig, majd kevéssel efölött jön a teljesítménycsúcs… További rokonszenves tulajdonsága a gyors és élénk gázreakció, na és a messzemenően elfogadható fogyasztás. Persze szó nincs a gyári 5,4-ről, de viszonylag kevés vezetési kompromisszummal beszuszakolható 7 liter alá. Ami pedig már csakugyan az országúti és tereptudást illeti, a sport-Vitara 4×4-es változata nemcsak mindent tud, amit a konkurensek, hanem esetenként jóval többet is.  Az AllGrip nevet viselő összkerekes technikának ugyanis van egy SPORT pozíciója is, amikor mindig megy hátra némi vonóerő; pontosabban annyi, amennyi segít kihozni bennünket például egy elmért kanyarból. Terepen ugyancsak ez a rendszer emeli ki a Vitarát a mezőnyből. Merthogy havas, vizes úton vagy sáros talajon kapcsolhatunk egy SNOW, MUD (Hó, sár) üzemmódot, amely a mindenkori tapadásnak megfelelően variálja a vonóerőt a négy kerék között, és ehhez igazítja a kipörgésgátló működését is. Ha pedig mégis beragadtunk valahol, a LOCK rezsim jöhet segítségünkre; ekkorfixen és egyenlő arányban összezár az elülső és hátsó hajtás. A 18,5 cm-es hasmagasság is a legjobbak közé tartozik a kategóriában, de mielőtt túlságosan fellelkesülnénk, szögezzük le még egyszer: ez a Vitara már NEM terepjáró, hanem „csupán”a legtöbb konkurensénél jóval többet tudó crossover. Még a legerősebb Sport változatban is. Pontosan ilyet akartak készíteni Esztergomban és az utolsó pontig teljesítették is a kitűzött célt…

Vas Gyula

(A szerző felvételei)

ADATLAP
Hengerűrtartalom: 1373  cm3
Teljesítmény: 103 kW (140 LE)@5500
Nyomaték: 220 Nm@1500–4000
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 200 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,2 s
Csomagtér: 375–1120 l
Hasmagasság: 185 mm
Gyári átlagfogyasztás: 5,4 l/100 km
Tesztfogyasztás: 6,8 l/100 km
CO2-kibocsátás: 127 g/km
Üzemanyagtartály: 47 l
A Sport modellcsalád induló ára: 20 000 €
A tesztelt típus induló ára: 22 100 €

dunataj.sk

 

hirdetés