HAZA GAZDASÁG Mennyi gazdag ember… és mind olvas

Mennyi gazdag ember… és mind olvas

212
hirdetés

Míg Magyarországon a könyvekre vonatkozó áfa 5 százalék, Szlovákiában az eddigi 10 százalékos adókulcsot 23 százalékra emelnék. A hír megjelenése után többen is megfogalmazták aggodalmaikat, hogy ez milyen hatással lesz a könyvpiacra, hiszen az többszereplős. Az írótól kezdve az olvasóig, a könyvkiadókat, könyves boltokat/terjesztőket, tördelőket, olvasószerkesztőket is érinti, de érinti a könyvtárakat, sőt még az iskolákat – vagyis iskolásokat is.

Jövő évtől emelkedik más termékek áfája is, mégpedig 20-ról 23 százalékra. Jó hír viszont, hogy néhány alapvető élelmiszer adókulcsa 5 százalékra csökken, az eddigi 10 százalékról, valamint az egészségügyi eszközökre és gyógyszerekre is a legalacsonyabb5 százalékos áfát szabták ki, 19 százalékos adókulcs vonatkozik majd az energiára és a többi élelmiszerre.

A kormánykoalíció az államháztartás konszolidációját biztosító intézkedéscsomagban állapodott meg, mégpedig 2,6-2,7 milliárd eurós összegben, ettől azt várják, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 4,7 százalékra fog csökkenni. Ennek a csomagnak a része az áfa módosítása. Robert Ficoállamfő szerint: a jelenlegi kormány az egész Európai Unió (EU) legrosszabb államháztartását örökölte az előző kabinettől. Az intézkedésekre azért van szükség, hogy stabilabb legyen az ország gazdasági helyzete, ellenkező esetben: a hitelek drágulása vagy a Szlovák Köztársaság nemzetközi megítélésének romlása várható.

LadislavKamenický pénzügyminiszter közleményben jelentette be a könyvek adójának emelését. A tárcavezető szerint Szlovákiában elsősorban a gazdagok vásárolnak könyveket, így indokolt, hogy magasabb adókulcsba vonják be.

Az érvelés erősen döcögős, hiszen: a könyvek és az olvasás az oktatás és a kulturális növekedés fontos eszközei, a társadalom minden rétege számára.

Nem nehéz kitalálni, hogy ez az intézkedés negatív következményekkel járhat az egész könyvpiacra. Tudjuk, a magasabb adó magasabb könyvárakat eredményez, ami csökkentheti a vásárlás iránti érdeklődést, különösen a kevésbé tehetős olvasók körében. Ez a könyveladások és így a bevételek csökkenéséhez vezethet, az amúgy is magas költségekkel és alacsony árrésseldolgozó kiadóknál, tejesztőknél.

A könyvek áfájának emelése ellentmondásos lépés, amelynek messzemenő következményei lehetnek az ország könyvpiacára, oktatására és kultúrájára nézve. Miközben a kormány célja a költségvetési bevételek növelése, továbbra is kérdés, hogy ez az intézkedés többet árt-e, mint használ. Egy olyan időszakban, amikor az oktatás és a kultúrához való hozzáférés fontosabb, mint valaha, mérlegelnünk kell, milyen hatással lehet ez a döntés a szlovákiai társadalomra. Tegyük hozzá, nekünk szerencsénk van, közel van Magyarország, és így a magyar könyvesboltok is, de mi lesz a hazai könyvkereskedőkkel?

Vadkerti Neszméri Csilla

hirdetés