HAZA DUNATÁJ Másutt városuk érdekeit védik a képviselők

Másutt városuk érdekeit védik a képviselők

980
hirdetés

Gúta ismét megelőzte Komáromot és megmutatta,mire kell valójában az önrészt fordítani!

Komárom jelenlegi legnehezebb gazdasági problémáját a vízművek hatalmas, akár a cég szanálását is előidéző tartozása jelenti. A később születettek pontos tájékoztatása érdekében el kell mondani, hogy a a KOMVaK első baklövését akkor tette meg, amikor Ógyallán annak ellenére regionális beruházásba kezdett, hogy valójában nem volt arra engedélye. Mint az a legutóbbi bírósági tárgyaláson bebizonyosodott, ennek a lépésnek két károsultja volt, egyik Basternák László, a különös kegyetlenséggel meggyilkolt akkori polgármester és Ógyalla városa. A cég a későbbiek folyamán is külsős beruházásokra összpontosított, s előszeretettel vett fel a Komárom város kasszájából 5 százalékos „önrészt”, többek között a csallóközaranyosi szennyvízrendszer kiépítéséhez is (bár ez utóbbit maga Andruskó Imre erőszakolta ki – lásd a Králik tv felvételét az ominózus önkormányzati ülésről), úgy, hogy azzal meglepte Szabó Bélát, az akkori alpolgármestert is. Néhány kilométerrel arrébb, Gútán a városi kommunális üzem, azaz a Gúta Service városi cég is önrész befizetését kérte a gútai önkormányzattól. Csakhogy…

A kisvárosban merőben más a helyzet. Míg Komáromban a testület Chemicus Emericusa meddő vitát kezdeményezett a legutóbbi önkormányzati ülésen arról, hogy három cég előzetes javaslatában más-más villanyáram-fogyasztás szerepelt az általuk kidolgozott táblázatban, addig Gútán már befejezték a közvilágítás korszerűsítését, s nemrégiben Gőgh Sándor, a Gúta Service igazgatója arról számolhatott be, hogy megpályáztak és megnyertek egy országos tendert, amelyen 989 ezer eurót nyertek a szelektív szemétgyűjtő kibővítésére. Ebből az összegből a város számára vásárolnak egy speciális, 22 m3-es hulladékgyűjtő teherautót, teleszkópos rakodógépet, 90 kw-os traktort pótkocsival és első emelővel, 3 500 darab zöld biológiaiszemét-gyűjtő tárolóedényt, darálót a fahulladékra és a biológiai hulladék darálására, kompakt keverőgépet a komposzt összekeverésére, 40 tonnáig mérő mázsát és 400 négyzetméterrel bővítik a telephelyet. Erre kell majd az önrész. Gútán eddig is folyt az aktív, szelektált szemétgyűjtés, amit rövid idő alatt megkedveltek a város lakói, hiszen kéthetente elszállítják a házuk elé kirakott, műanyag zsákokba rakott papírt, műanyag flakonokat, üveget. Erre a városi hivatalban biztosítják a szemeteszsákokat. A speciális begyűjtőkocsi személyzete minden leadott szelektált hulladékot lemér, s arról bizonylatot ad a háztulajdonosnak, akinek a leadott mennyiség arányában csökkentik az éves szemétdíját. – Úgy éreztük, a szelektív szemétgyűjtésben még volt olyan kihasználatlan terület, amelynek megoldása évek óta húzódott. Gútán nagy problémát jelentett az úgynevezett zöldhulladék elhelyezése. Ez a frissen vágott gyep, a fanyesedék, a kerti vetemények szárának elhelyezését jelentette. A mi pályázatunk kétfelé választotta a zöldhulladékot: a háztartási,
vagyis konyhai hulladékon (pld. krumplihéj, zöldségpucolásból visszamaradt hulladékok) kívül a kerti zöldhulladékot, vagyis a paprikaszárat, paradicsomszárat, uborkaszárat is komposztálni kívánjuk. A másik zöldhulladék talán a legértékesebb, hiszen a kertekben, gyümölcsösökben az őszi, vagy tavaszi fametszéskor nagy mennyiségű faág halmozódik fel, amely a cellulóztartalma miatt gazdagítja a komposztálót. Ezért volt szükséges, hogy a ma már meglevő telephelyünket tovább bővítsük – nyilatkozta lapunknak Gőgh Sándor.

— * —

A gútai eset a bizonyítéka annak, hogy ott, ahol a város vezetése és a képviselők megfontoltan döntenek, nincsenek lehetetlen, megoldhatatlan ügyek. Ott vannak sikeres pályázatok, amelyek másutt esetleg megvalósíthatatlan vágyálmok a korábbi városvezetés hibája miatt. Azoknak a képviselőknek, akik Komárom város leggazdagabbnak tartott cégét szinte belehajszolták a katasztrófába, s mit sem tettek az ellen, hogy a korábbi cégvezetés „nagyvonalú” gazdálkodást folytasson, s akik minden figyelmeztetésünk ellenére sem léptek fel a cégvezetéssel szemben, illene azonnal felállniuk a székükből és csendesen távozni. És távozzanak a képviselőtestületből azok is, akik most szemforgató szemtelenséggel állítják, hogy mint a felügyelőtanács tagjai, semmit sem vettek észre. Elgondolkodtató az is, hogy a cég helyzetének feltárását arra a főellenőrre bízzák, akiről a rendelkezésünkre álló bírósági vallomása azt bizonyítja, hogy két évvel ezelőtt már tudta, hogy a cég egy olyan százezer eurós értékű berendezést „adott el” a városnak, amelyet előzőleg ők vásároltak meg és az eladás pillanatában a berendezés már az egyik dunaszerdahelyi hulladéktelepen volt…

DUNATÁJ HETILAP 46/2016

hirdetés
Previous articleMúltidézés Komáromban
Next articleIllegális bevándorlás – Kaliňák: új megoldásra van szükség a válság kezelésében