HAZA AUTÓVILÁG Komáromi autótesztelő: BMW M6 Gran Coupé: A márka csúcsterméke

Komáromi autótesztelő: BMW M6 Gran Coupé: A márka csúcsterméke

2359
hirdetés

m6 01„Ha a magamfajta autóítész kap tesztelésre egy 200 lóerős autót, örül, hogy jó hete lesz. Ha háromszáz lóerőset – piros betűvel jegyzi be a naptárába, és még jobban örül. Négyszáz lóerő – nos, az már sok. Nagyon sok. A BMW M6 Coupé pedig…”

És innentől kezdve frissítésre szorul a néhány évvel ezelőtti idézet, mert 507 lóerővel folytatódott volna. Az új BMW M6 Coupé pedig – 560 lóerős. Csúcsteljesítményben még osztozni kénytelen az M5-ös limuzinnal a bajor gyár termékskáláján, dinamikában viszont már nem. Ráadásul van egy Gran megjelölésű nyújtott, négyajtós változata is; ezt az álomautót volt szerencsénk megkapni egy rövid, három napos tesztelésre…

Alaktan

Impozáns, több mint 5 méter hosszú kupé áll előttünk, a Porsche Panamera/Mercedes-Benz CLS 63 AMG/Maserati Quattroporte fémjelezte vérvonalból. Nem elsősorban a 11centiméternyi hossztöbblet különbözteti meg a „sima” M6 Coupétól; a plusz 2 ajtó az, amely már messziről kiabál.  A többi pedig: a motorháztető egy futballpálya, az elülső lökhárítón – késpenge-felületek közé zárva – akkora légnyelők, mint a Simplon alagút bejárata. Na és azok az eszméletlenül szép, 20 colos (!!!) felnik – rajtuk elöl 265/35, hátul 295/30-as gumihengerekkel…  És tudják, mi az érdekes? Az hogy ez tulajdonképpen egy lágy vonalvezetésű, konszolidált alapformájú autó, amelyen nyoma sincs például a Chevrolet Camaro-féle formai brutalitásnak. Ez hátul, a C-oszlop finom ívén vagy a lámpák és csomagtartófedél harmonikus összesimulásában mutatkozik meg a legjobban – hogy aztán lejjebb, a 4 hatalmas kipufogó ismét eszünkbe juttassa, hogy lágy vonalvezetés ide, konszolidált alapforma amoda,  az M család egyik tagjához van szerencsénk…

 Belvilág

Az autó belsőépítészetéből és szereltségéből sok mindent elárulnak a képek: gyönyörű mélybarna bőrkárpit, négyzónás légkondi, nyomjelző tolatókamera, oldalkamerák, DVD-lejátszó, légi fényképre váltható navigációs rendszer. Ami nem látszik: sávelhagyásra figyelmeztető automatika, amely egyben a sávváltás biztonságát is ellenőrzi, vagy éppenséggel az internetes kapcsolat. Meg persze vagy kéttucat egyéb műszaki vívmány, de tényleg maradjunk csak a rangosabbaknál. Az elülső ülések oldaltartása pazar, a hátul utaztatható 2 személy kényelmét megint csak jól illusztrálja az aktuális kép. Még a fejtérrel sincs gond, pedig a saját 182 centim képezte a méricskélési alapot. Csomagtérfotót viszont ne keressenek, mert ilyen autónál nem mutat jól; ám, azt mindenképpen elmondjuk, hogy a saroglya alapon 460, a hátsó ülések ledöntése után 1265 literes. Hátha valaki pont ezért vesz egy M6-ost…

Az országúton

Végre arról beszélhetünk, amiről kell! Van tehát egy nyolchengeres, 560 lóerős motorunk, amely – a downsizing jegyében, ugyebár – úgy lett 2 hengerrel és 600 köbcentivel kisebb a korábbi M5/6-ost hajtó, sokszoros évmotor V10-esnél, hogy közben 53 lóval és 160 Nm-rel megizmosodott. Ja, itt azért 2 töltőturbina is akad, amelyek 1500-tól 5750-as fordulatszámig (!!!) garantálják a nyomatékcsúcsot. Azon túl meg már jön az a bizonyos bő félezer lóerő, méghozzá szintén elég hosszú ideig. Mindez a közel 30 centi széles hátsó kerekeken át zúdul az útra; az összkerékhajtás mellőzése újabb sportos adalék a konszolidált külső ellensúlyozására…

Hogyan próbáljam érzékeltetni, milyen az, ha ILYEN motor hajtja az autónkat? Mert ezt tényleg csak megélni lehet. Végigtötymörgünk egy falun 55-tel, a tábla után elénk tárul egy nyílegyenes, kis forgalmú útszakasz – mondjuk Komárom részét alkotó Gadócon túl –, és odalépünk. A négy kipufogó félelmetes mélybaritonban felordít, az autó kilő, mint egy rakéta, a gyorsulás az ülésbe préseli a testet, az út melletti táj pillanatok alatt egybefolyó sávvá mosódik össze. Ha mindezt törvénytisztelő módon csináljuk, azaz kb. száznál elvesszük a gázt, az egész dolog nem tart tovább másfél másodpercnél – elvégre álló helyzetből is alig 4 szekundum alatt gyorsul százra a járgány… Ha pedig keresünk egy használaton kívüli repülőteret, ahol 100 fölött is folytathatjuk a mókát, csak döbbenten pislogunk, milyen tempóban pörögnek a számok a szélvédőre vetített kijelzőn. Kábé 260-270-ig (papíron 250-ig), mert itt kíméletlenül leszabályozza a motort az elektronika.  Pedig nagyon menne még; ezt abból a könnyedségből érezni, amellyel idáig eljutott. S hogy meddig? Véletlenül tudom: 305 km/óráig, amihez azonban már egy M Driver’s nevű csomag kell. De maradjunk annyiban, hogy tulajdonképpen elég ez a kétszázötven…

Vas Gyula
(A szerző felvételei)

ADATLAP
Hengerűrtartalom:         4395 cm3
Teljesítmény: 412 kW (560 LE)/6000–7000min-1
Nyomaték: 680 Nm/1500–5750min-1
Sebességváltó: hétfokozatú kétkuplungos automata
Legnagyobb sebesség: 250 km/óra*
Gyorsulás 0–100 km/óra: 4,2 s
Csomagtér: 460–1265 l
Gyári átlagfogyasztás: 9,9 l/100 km
Tesztfogyasztás: 10,7 l/100 km
Ár: 131 600 euró
A tesztelt kocsi ára: 161 408 euró

* leszabályozva; M Driver’s csomaggal 305 km/óra

dunataj.sk

[nggallery id=80]

hirdetés
Previous articleZuhanás a mélybe? Drámaian fogy Komárom lakossága
Next articleRECEPTEK: Ribizlis-szedres fehér csokis torta