HAZA HÍR-MIX EURO-2016 – Portugália hosszabbításban győzött a döntőben

EURO-2016 – Portugália hosszabbításban győzött a döntőben

1119
Saint-Denis, 2016. július 11. A gyõztes portugál válogatott játékosai ünnepelnek a kupával a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság döntõjében vívott Franciaország - Portugália mérkõzés végén a Saint-Denis-i Stade de France stadionban 2016. július 10-én. A tornát Portugália nyerte, miután hosszabbítás után 1-0-ra legyõzte a házigazda francia csapatot. MTI Fotó: Illyés Tibor
Saint-Denis, 2016. július 11.
A gyõztes portugál válogatott játékosai ünnepelnek a kupával a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság döntõjében vívott Franciaország – Portugália mérkõzés végén a Saint-Denis-i Stade de France stadionban 2016. július 10-én. A tornát Portugália nyerte, miután hosszabbítás után 1-0-ra legyõzte a házigazda francia csapatot.
MTI Fotó: Illyés Tibor

A portugál labdarúgó-válogatott Eder hosszabbításban szerzett góljával 1-0-ra legyőzte a házigazda francia csapatot a 15. labdarúgó Európa-bajnokság vasárnapi döntőjében.

A portugálok sikerének értékét növeli, hogy Cristiano Ronaldót a 25. percben sérülés miatt le kellett cserélnie Fernando Santos szövetségi kapitánynak, akinek irányításával tétmeccsen még nem kapott ki az együttes.
A Saint-Denis-ben rendezett fináléban a Lille csereként beállt csatára a 109. percben szerezte a győztes gólt, amellyel Portugália először hódította el az Európa-bajnoknak járó Henri Delaunay Kupát. Egyetlen korábbi döntőjében, 2004-ben házigazdaként nagy meglepetésre kikapott Görögországtól.
A franciák harmadik diadalukkal utolérhették volna az élen a spanyol és a német válogatottat, illetve másodszor fordult elő, hogy a hazai csapat a döntőben veszített.
A portugálok csoportharmadikként jutottak tovább a magyarok által megnyert F jelű négyesből.

Eredmény, döntő:
Portugália-Franciaország 1-0 (0-0, 0-0, 0-0)
——————————————–
Saint-Denis, Stade de France, 75 868 néző, v.: Mark Clattenburg (angol)
gólszerző: Eder (109.)
sárga lap: Cédric Soares (34.), Joao Mario (62.), Guerreiro (95.), W. Carvalho (98.), illetve Umtiti (80.), Matuidi (97.), Koscielny (107.), Pogba (115.)

Portugália:
———–
Rui Patricio – Cédric Soares, José Fonte, Pepe, Guerreiro – W. Carvalho – Joao Mario, Adrien Silva (Moutinho, 66.), Sanches (Eder, 79.) – Nani, Cristiano Ronaldo (Quaresma, 25.)

Franciaország:
————–
Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko (Martial, 110.), Griezmann, Payet (Coman, 58.) – Giroud (Gignac, 78.)

I. félidő:
———-
10. perc: Payet ívelt középre, ahol Griezmann fejelt kapura 10 méterről, de Rui Patricio bravúrral védte a jobb felső sarokba tartó labdát.

II. félidő:
———–
66. perc: a pár perce becserélt Coman bal oldali beadását követően Griezmann 5 méterről alig pár centivel fejelt a keresztléc fölé.
90+2. perc: Gignac kapott labdát a 16-os bal oldalán, egy szép csellel „elfektette” Pepét, majd az ötös sarkáról leadott lövése után a jobb kapufán csattant a labda.

Hosszabbítás:
————-
108. perc: Guerreiro 23 méteres szabadrúgásából a keresztlécet találta telibe.
109. perc: Eder lerázta a védőjét, miközben befelé húzott, majd 22 méterről kilőtte a jobb alsó sarkot (1-0).

A várakozásoknak megfelelően a franciák nagy lendülettel kezdték az összecsapást, mégis a portugálok előtt adódott az első lehetőség, azonban Nani két védő között kilépve csúnyán fölé lőtt. Ezt követően viszont a hazaiak kerültek helyzetbe kétszer egymás után, Griezmann előbb lábbal még célt tévesztett, de pár perccel később fejese után Rui Patriciónak bravúrral kellett védenie a jobb felső sarokba tartó labdát.
Ezt követően viszont nem a játék okozta a drámát, hanem a portugálok legjobbjának, Cristiano Ronaldónak a sérülése: a Real Madrid szélsője Payet-vel ütközött és maradt lenn a földön. Bár folytatta a játékot, pár perc múlva ismét a földre feküdt sírva, ezután hosszasan ápolták az oldalvonal mellett. Még egyszer visszatért, de amikor egy indítást követően megpróbált felgyorsítani, ismét húzta a labdát, majd a passza után jelezte, nem tudja folytatni a játékot, és földhöz vágta a csapatkapitányi karszalagot, amelyet végül Naninak adott át a 25. percben.
Ronaldo kiválása mintha inkább a franciákat zavarta volna meg, ugyanis mezőnyben teljesen kiegyenlítetté vált a játék. A hátralévő időben jószerivel semmi említésre méltó nem történt, egyedül Sissoko közeli lövése jelentett veszélyt, de azt Rui Patricio hárította.
A játékosok ott folytatták a második félidőben, ahol az elsőben abbahagyták, azaz unalmas mezőnyjátékkal telt az idő, mivel egyik csapat sem mert kockázatot vállalni. Ezen próbált meg változtatni Didier Deschamps francia szövetségi kapitány Coman pályára küldésével. Részben bevált a terve, mert a 20 éves futballista által valamelyest megélénkült a hazaiak játéka, az ő beadása után Griezmann fejelt pár centivel a kapu fölé.
A hajrá valamelyest mozgalmasabb volt az addig látottaknál, elsőként ismét Coman kiugratása okozott veszélyt, de Giroud lövését Rui Patricio védte. A szorításból kiszabadult portugáloknak is volt kapura tartó lövése, de Lloris is a „helyén volt”. Az utolsó percekben Sissoko bombájánál viszont megint Rui Patriciónak volt dolga, illetve a rendes játékidő ráadásában már ő sem tudott segíteni Gignac közeli próbálkozásánál, de akkor a jobb kapufa mentette meg a portugálokat, így következhetett a hosszabbítás.
A ráadásban is próbálkozott a francia gárda, de igyekezete egyre erőtlenebbnek tűnt, miközben a becserélt Eder egyre több gondot okozott a hazai védőknek. A portugálok „feltámadását” már az első felvonásban jelezte Eder fejese, amit Lloris még hárítani tudott. A folytatásban viszont Guerreiro szabadrúgásból már a keresztlécet találta el, de rögtön utána Eder nem hibázott és kilőtte a jobb alsó sarkot 22 méterről. A hátralévő időben a portugálok hősiesen és hatékonyan védekeztek, így Rui Patriciónak jószerivel védenie sem kellett az eredmény megtartásához.